Spaning
Korsord allt populärare
Korsordet står starkt i Sverige. En ny Novus-undersökning visar att tre av fyra svenskar regelbundet ägnar sig åt korsord, sudoku eller annan hjärngympa. Samtidigt upplever pappersformatet en renässans, i synnerhet bland den yngre generationen som i allt högre utsträckning söker sig till analoga aktiviteter för återhämtning och skärmfri tid.
Enligt en undersökning från Demoskop uppger nästan en tredjedel av alla unga vuxna (18–29 år) att de läser mer tryckt material i dag än för tre år sedan, och tre av fyra uppger att de vill läsa mer analogt. Trenden har märkts av hos korsordsförlaget Tankesport, som ingår i Keesing Media Group.
Företaget, som i år firar 115 år sedan grundandet i Amsterdam 1911, möter nu den yngre målgruppen genom nya satsningar. Ett exempel är lanseringen av Pop-Kryss, ett korsordsmagasin med teman och referenser hämtade direkt från populärkultur och sociala medier.
Bild: Depositphotos


