Spaning
Ungas syn på friluftsliv
En rapport från Svenskt Friluftsliv och Ungdomsbarometern ger för första gången en samlad bild av ungas relation till naturen, deras friluftsvanor och förståelse för allemansrätten. Resultatet visar att intresset för friluftsliv är betydande men varierar kraftigt med ålder och kunskapsnivå.
Drygt fyra av tio unga uppger att de har ett stort eller ganska stort intresse för friluftsliv, och engagemanget ökar i takt med åldern – från 31 procent bland 15–16-åringar till 54 procent i åldern 23–24 år. Samtidigt identifierar sig endast 14 procent som ”friluftsmänniskor”, vilket tyder på en viss tröskel mellan intresse och faktisk identitet.
Kunskapen om allemansrätten är spridd. Två tredjedelar känner till den, men en tredjedel är osäkra på vad den innebär i praktiken. Rapporten visar att de som är mest intresserade av friluftsliv också har bäst kunskap om regler och rättigheter.
Källa: https://via.tt.se/files/3237056/4138575/252849/sv
Bild: depositphotos


