Spaning
Gröna mellanmål populära
Efterfrågan på nyttigare och fräschare småmål växer. Sedan Pressbyrån i april lanserade sitt nya sortiment ”Mittimellanmålen” – som består av bowls, kyckling och grönsaker med dipp – har försäljningen av just grönsaksdipparna mer än fördubblats, vilket innebär en ökning med drygt 120 procent mellan april och maj.
Trenden drivs på av förändrade matvanor där det klassiska lunchmönstret utmanas. Fyra av tio svenskar, och hela sex av tio unga, äter numera minst två småmål om dagen. Det nya sortimentet har på bara två månader växt till att stå för 48 procent av kedjans totala snackförsäljning.
Populärast i volym är fortfarande olika bowls, med Matcha Tropical i spetsen, men de snabbt växande grönsaksdipparna visar på ett tydligt skifte mot grönare alternativ. Statistiken avslöjar dessutom att svenskarna mellanmålar allra mest i början av veckan, med tisdagar och måndagar i topp.
Bild: Pressbyrån

