Hälsa / Träning Teknik / Prylar
Publicerat: 2026-03-18

Spaning

Kina först i världen att godkänna hjärnimplantat mot förlamning

Kina först i världen att godkänna hjärnimplantat mot förlamning

Kina har, som första land i världen, godkänt ett hjärnimplantat som hjälper personer med svår förlamning att återfå rörelseförmåga i händerna. Beslutet från den nationella läkemedelsmyndigheten innebär att tekniken nu blir tillgänglig för bredare användning utanför kliniska studier.

Enheten, som kallas NEO och är utvecklad av Neuracle Medical Technology i Shanghai, är avsedd för personer mellan 18 och 60 år med total förlamning orsakad av nackskador. Godkännandet ses som en milstolpe inom BCI-forskning (Brain-Computer Interface), särskilt då det saknats effektiva behandlingar för ryggmärgsskador.

Hittills har 32 personer fått implantatet och samtliga har kunnat utföra grepprörelser med hjälp av robotvanten. Forskare pekar på att NEO:s mindre invasiva design, den sätts inte in i själva hjärnvävnaden till skillnad från exempelvis Neuralinks enhet, kan vara en förklaring till det snabba godkännandet.

 

Källa: https://www.nature.com/articles/d41586-026-00849-6?mc_cid=61958f9f80&mc_eid=0a56815d0a

 

Bild: Fudan University